Rıza Bey Apartmanının da İçinde Bulunduğu Yeni K1 Parseli Hakkında Basın Açıklaması

Rıza Bey Apartmanının da İçinde Bulunduğu Yeni K1 Parseli Hakkında Basın Açıklaması

06 Haziran 2021

Rıza Bey apartmanının da içinde bulunduğu yeni K1 parselinde ‘Deprem Farkındalık Parkı’ olmasını isteyen 400'ü aşkın Sivil Toplum Kuruluşu ve TMMOB’a bağlı Meslek Odaları Rıza Bey'in de bulunduğu alanın proje sunumunu basın toplantısı ile gerçekleştirdi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının isteği ile K1 parseline yeni bir proje hazırlayan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman “Bakanlık tarafından belirlenen yedi proje alanında zemin artı beş kat yapılaşmanın neden yapıldığını bilmiyoruz. Altı katlı yerleşim sadece proje alanlarında söz konusu, depremden zarar gören ve tekrar yapılması için projelendirilen diğer binalar sekiz katlı.Yıkılan binaların aynı metrekareleri korunarak, emsal artışına izin vermeyerek sekiz kat yapılması durumunda Rıza Bey apartmanının bulunduğu alanda rahatlıkla deprem farkındalık alanı yapılabilir. Depremde yaşamını kaybeden 119 vatandaşımızı hatırlamak ve buna benzer olaylarda bu acıların tekrar yaşanmamasını sağlamak adına bu parka tüm İzmirliler sahip çıktı” diye konuştu.

Kahraman Projede tüm kat maliklerinin haklarının korunduğunu hiçbir hak kaybına neden olunmadığını aynı zamanda da parkın yapılabildiğini söyledi.