Sergi: Cumhuriyet Kadınları Sahneye Çıkıyor!

Sergi: Cumhuriyet Kadınları Sahneye Çıkıyor!

TARİH: 04 Mart 2024

CUMHURİYET KADINLARI SAHNEYE ÇIKIYOR!


Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında, kadınların toplumsal, kültürel ve siyasal alanda elde ettikleri kazanımları ve karşılaştıkları zorlukları hatırlatmak ve ilham vermek amacıyla, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "Cumhuriyet Kadınları Sahneye Çıkıyor" isimli araştırma sergisine davetlisiniz.

Bu özel sergi, Türk ve Alman/Avusturyalı kadınların, Cumhuriyet’in erken dönemlerinde bilim, sanat ve siyaset alanlarında elde ettikleri başarıları konu alıyor. Serginin küratörleri mimar Müge Cengizkan ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Cengizkan.


TARİH: 8 MART 2024, CUMA

SAAT: 18.30

YER: İZMİR MİMARLIK MERKEZİ

*Üyelerimizin bilgisine sunar, 7 Mart 2024 tarihine kadar katılımınızı “ku-100@izmi.auswaertiges-amt.de” e-posta adresine bildirmeleri gerektiğini hatırlatırız.


Sergide yer alan altı önemli isim:

Türk Kadınları

Halet Çambel (1916-2014): İlk Türk arkeolog ve hititologlardan. Daha sonra tarih öncesi ve erken tarih konularında uluslararası düzeyde en önemli araştırmacılar arasında yer aldı.

Mualla Eyüboğlu Anhegger (1919-2009): Mimar ve restoratör. Köy enstitülerinin kurulmasında ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı ve daha sonra önemli restorasyon projelerinin başında bulundu.

Semiha Berksoy (1910-2004): Türkiye’nin ilk Müslüman opera şarkıcısı. Türkiye’ye göç eden opera yönetmeni Carl Ebert ile birlikte 1946 yılında Ankara’da Devlet Operası’nı kurdu.


Alman ve Avusturyalı Kadınlar

Erna Eckstein Schlossmann (1895-1998): Çocuk doktoru. Çocuk doktoru olan eşi Albert Eckstein ile 1935 yılında Türkiye’ye göç etti. Birlikte Türkiye’de pediatri konusunda çığır açan çalışmalara imza attılar.

Marianne Laqueur (1918-2006): 1936 yılında, doktor olan babasının Almanya’daki işini kaybetmesinden sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra uluslararası düzeyde ilk kadın bilgisayar uzmanı oldu.

Margarete Schütte-Lihotzky (1897-2000): Viyana’lı mimar. 1926 yılında modern ankastre mutfağın ilk örneği olan “Frankfurt mutfağı”nı tasarladı. 1926 yılında eşi Wilhelm Schütte’yle Türkiye’ye göç etti. İkisi de Güzel Sanatlar Akademisinde ders verdiler. 1941-1945 yıllarında Gestapo hapishanelerinde tutuklanıncaya kadar gerçekleştirdikleri tasarımları ve planları Türkiye’deki okul inşaatlarında yol gösterici oldu.


Bu kadınların yaşam öyküleri ve çalışmaları, sergide fotoğraflar, belgeler, videolar ve ses kayıtlarıyla sunulacak.