Recommendations About Sustainable Reconstruction Of Earthquake Zone Of Turkey

Recommendations About Sustainable Reconstruction Of Earthquake Zone Of Turkey

TARİH: 23 Mart 2023

RECOMMENDATIONS ABOUT SUSTAINABLE RECONSTRUCTION OF EARTHQUAKE ZONE OF TURKEY


Depremin ardından iki önemli konu gündemimize girdi. Yapılacak geçici barınma üniteleri ve de depremde zarar gören yerleşmelerimizin dirençlilik ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile yeniden tasarlanması. Bu konularda uluslararası deneyimin önemli olduğunu düşündük. Bu nedenle de bu konularda çalışmış uzmanlar ile şimdiye kadar iki çevrimiçi toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıları İzmir’de yapacağımız yüz yüze seminer ve çalıştay ile de devam ettirmek istedik. Bu çalıştayın altyapısını konuşacağımız üçüncü toplantımız bugün yapılacak. Bu üçüncü toplantıda iki uzmanımız bizlere sunum yapacaklar. Zoom platformu kullanılarak yapılacak toplantımızın uzmanların sunumlarını dinleyeceğimiz kısmının hem ülkemizden hem de yurt dışından dinleyicilere de açık olması için bu sunumları İzmir Mimarlık Merkezi youtube sayfasından canlı yayınlama kararı aldık.

Mimarlar Odası – İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü ve IISBE (International Initiative for Sustainable Built Environment ) işbirliği ile Nisan ayında İzmir’de gerçekleştirilecek çalıştay ve seminerlerin hazırlanmasının üçüncü toplantısının sunumlarının İzmir Mimarlık Merkezi youtube sayfasında olacağını (https://youtube.com/@IzmirMimarlkMerkezi) ve youtube sayfası üzerinden bizlere soru sorulabileceğini bildirmek isteriz.

Nisan sonu Mayıs başı gibi bir hafta olarak düşünülen çalıştay ve seminer serisinde sizlerin ve öğrencilerinizin de katkısını önemsiyoruz. Seminer ve Çalıştayımıza katılmanızdan mutluluk duyarız. Görüşmek üzere.


After the earthquake, two important issues were very important in Turkey. 1. Temporary accommodation units 2. Redesign of settlements (damaged because of the earthquake) with resilience and sustainable city principles. As chamber of architects, we thought that international experience in these matters is important. For this reason, two online meetings have been held with experts who have worked on these issues so far. We wanted to continue these meetings with face-to-face seminars and workshop in Izmir. Our third meeting, where we will discuss the infrastructure of this workshop, will be held today at 5 pm. In this third meeting, two of our experts will make a presentation. We decided to broadcast these presentations live on the Izmir Architecture Center youtube page so that the part of our meeting, which will be held using the Zoom platform, will be open to listeners from both our country and abroad.

The workshop and seminars will be held in İzmir in April with the cooperation of the Chamber of Architects – İzmir University of Economics, Faculty of Fine Arts and Design, Department of Architecture and IISBE (International Initiative for Sustainable Built Environment). Todays presentations will be on the İzmir Architecture Center youtube page (https://youtube.com/@IzmirMimarlkMerkezi) You can ask questions to us via the youtube page.

We care about the contribution of students in the workshop and seminar series, which is thought to be a week probably at the end of April (beginning of May). Hope to see at our workshop and seminar.